جامبوبگ ها همان گونی های پلاستیکی هستند که از جنس پلی پروپیلن بوده و به همین علت به آنها گونی پلی پروپیلن می گویند. در گونی های جامبوبگ لمینت رطوبت خارجی کیسه حفظ می شود و نفوذ آب به داخل کیسه جلوگیری می شود.

کیسه های جامبوبگ برای حمل مواد جامد و خشکی که به صورت پودری، پولکی یا دانه ای هستند مناسب است. این کیسه ها کیسه های انعطاف پذیری هستند که برای حمل محصولاتی با وزن 500 تا 2000 کیلوگرم و حجم 3 متر مکعب استفاده می شوند. جامبوبگ ها در بین انواع بسته بندی، کم هزینه و بسیار مناسب بوده و حمل آنها به راحتی صورت می گیرد.

کیسه و گونی های جامبوبگ و بیگ بگ یا به اصطلاح پالت بگ یا اسلینگ بگ، برای اولین بار در کشور اتریش و در سال 1993 تولید گردید.

از سال 1998 به بعد این تولیدات به کشورهای خاورمیانه معرفی شده و تولیدات آن در خاورمیانه آغاز گردید. که به دلیل کیفیت خوبی که داشت و همچنین سهولت در حمل و نقل مورد توجه تولید کنندگان بسیاری از صنف ها قرار گرفت.

یکی دیگر از عواملی که باعث شد کیسه های جامبوبگ مورد توجه قرار بگیرد این بود که در گذشته برای حمل مواد و بارها از کیسه های کوچک 30 تا 50 کیلوگرمی استفاده می شده است و این امر باعث میشد که نیروی کار بیشتر و صرف هزینه بیشتر و همچنین زمان بیشتر صرف جابه جایی و حمل بارها شود.

تاریخچه گونی بافی

کیسه های جامبوبگ به دلیل اینکه در اندازه های 500 تا 1500 کیلوگرمی تولید می شوند و قابلیت حمل بارها تا این وزن را دارند باعث شده اند که جابه جایی و حمل آسان شود و در خیلی از هزینه ها صرفه جویی شود.

در کشور ایران روزانه حداقل 20.000 تخته و حداکثر 100.000 تخته جامبوبگ مورد استفاده قرار می گیرد که این حداقل و حداکثر بخ شرایط اقتصادی و صادرات کشور وابسته است.

جامبوبگ دارای وزن کمی در مقابل وزن محتویات مورد حمل دارد و می تواند بالغ بر 1000 برابر وزن خود را تحمل کند. این کیسه ها دارای دسته های تسمه ای دوخته شده و متصل در قسمت بالای خود بوده و برای بلند کردن آنها نیازی به پالت زیرین نیست و به همین دلیل هزینه بسته بندی به مقدار قابل ملاحظه ای کاهش می یابد.

فواید استفاده از کیسه های جامبوبگ و بیگ بگ

 1.  کیسه های جامبو بگ 100% پلی پروپیلن
 2.  دارای uv400 برای جلوگیری از پوسیدگی از نور خورشید
 3.  قابل استفاده در تعداد دفعات بالا
 4.  دارای 4 تسمه مقاوم و ستون وار برای ایستا نگه داشتن جامبو
 5.  ریز بافت بودن و عدم نفوذ آب به داخل کیسه
 6.  سریع العمل , کارآمد و سرعت بالا در پر شدن
 7.  سنگین بودن کیسه (1200 کیلو گرم) = عدم جابجایی توسط سیل
 8.  پوشش دادن مناطق وسیع و گسترده
 9.  هزینه کم و راندمان بالا

حمل و نقل کیسه های جامبو

حمل گونی های جامبوبگ به وسیله دستگاه لیفتراک انجام می شود. در قسمت بالای این کیسه ها 2 یا 4 دسته وجود دارد که دستگاه لیفتراک از این دسته ها برای بلند کردن و جابه جا کردن گونی استفاده می کند.

انواع جامبو بگ

 • 2 بند
 • 4 بند
 • U شکل
 • 8 بند
 • دسته غلافی
 • قطعه تثبیت کننده
 • اسلینگ بگ
 • پالتی
 • جامبوبگ با یک دسته کلاهکی
 • جامبوبگ با دو دسته کلاهکی

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X